KEKEMELİK

Genellikle çocuk yaşlarda başlayan ve iletişim ve özgüven problemlerine neden olan kekemeliğin nedeni tam olarak bilinmese de; genellikle psikolojik sorunlara dayandığı bilinmektedir. Kişi hipnoz sayesinde çok kısa sürede, yoğun egzersizlere ve kimyasala gerek kalmadan, rahatlatılıp özgüven takviyesi yapılabilmekte, seans sırasında veya sonrasında birdenbire düzelebilmektedir. Sonradan oluşan kekemeliklerde, altta yatan travmayı, blokaj çözümlemesiyle  ortadan kaldırdığımızda sanki dilinin etrafını saran iplerden kurtulmuşçasına hayatına özgürce devam edecektir.

UYKU PROBLEMİ

Uyku problemleri çeşitlilik gösterir. Uykuya dalamama; gece uyanıp yeniden uyuyamama, derin uyku durumuna geçememe gibi. Sabahları yorgun uyanma, gün boyu yorgunluk, gerginlik, dikkat dağınıklığı gibi hayatımızı zindan edebilecek durumlar yaratabilir.Fizyolojik bir problem olmadığından emin olduktan sonra hipnoz sayesinde kişinin hayatındaki stres kaynakları çözümlenecek, uyku bozukluğuna neden olan köken tespit edilerek ortadan kaldırılabilecek bir olaysa kaldırılıp, kaldırılamayacak bir durumsa  kişinin o durumu algısı değiştirilerek çok kısa sürede rahat bir uyku çekerek yaşam kalitenize kavuşabileceksiniz.

KULAK ÇINLAMASI

Genel ismi kulak çınlaması olsa da; kimi zaman çınlama, kimi zaman cızırtı, kimi zaman tiz ve düz bir ses olarak karşımıza çıkar. Gerçekte olmayan, kiminde azalıp çoğalan, kiminde hep aynı bir ses sürekli kulağımızdadır. Bir süre sonra artık bu durum yorucu olmaya başlayacaktır. Fizyolojik kaynaklı olanları pek çok hastalığın belirtisi olabileceğinden, tıbbi kontrolden geçilmelidir. Psikolojik kaynaklı olanlarda ise; altında yatan, geçmişte yaşanan, zihnimizde iz bırakan birçok olay, duygu, düşünce olabilir. Bunlar hipnozla kısa sürede tespit edilerek, kişi o duygu veya düşüncenin etkisinden kurtarıldığında problem çözülüverecektir. Ayrıca; çınlamanın gerçekte var olmadığına kişi seans sırasında inandırıldığında ve çınlamanın olmadığı bir süre geçirdiğinde  tümden rahatlayacak ve problem geri gelmeyecektir.

CİNSEL HAYAT PROBLEMLERİ

Toplumumuzdaki çoğu birey, cinsellik konusunda ayıplarla, yasaklarla veya yanlış bilgilendirme ile büyütülmüş ve büyütülmeye de devam ediyor. Kişinin bu konuda problemi olduğunu itiraf etmesi bile zordur. Oysaki; bireyin mutluluğunun önemli bir yüzdesini cinsel hayatın oluşturduğu bilinmelidir. Bu problemlerin çoğunlukla psikolojik olduğu bilinse de; tıbbi kontrolden sonra çözüm hipnozdur. Vajinismus, cinsel isteksizlik, orgazm olamama, erken boşalma, ereksiyon bozukluğu, seks ve mastürbasyon bağımlılığı,  gibi cinsel sorunlarda hipnoz son derece etkili bir yöntemdir. .Bu konuda problemi olan çoğu kişinin sorunun temelinde yetersizlik, başarısızlık korkusu, ayıplanma, özgüven eksikliği ve hatta bazen kendinin bile farkında olmadığı, hatırlamadığı çocukluğunda duymuş  olduğu olumsuz bir söz, yaşamış olduğu bir taciz olabilir. Hipnozla bilinçaltının olumsuz yazılımları değiştirilerek veya yaşamış olduğu ağır tecrübenin olumsuz etkisi hafifletilerek, gevşeme, rahatlama, imajinasyon (hayalinde canlandırma), özgüven yükseltme, kaygı ve endişe giderme gibi yöntemlerle hem kısa sürede hem de sorunu kaynağında çözerek en etkin biçimde çözümlenir.

MOTİVASYON

Kimi zaman çoğu insana saçmalık, kimi zaman doyumsuzluk kimi zamansa mazeret gibi gelse de motivasyon eksikliği aslında yaşam kalitemizi düşüren önemli bir problemdir. Şirketler için düşünülürse; çalışanlarının motivasyonunun artması, yüksek oranda verimlilik demektir. Bir işe başlayamama, başladığı işi yarım bırakma, güçlükle işi tamamlasa bile baştan savma ve bıkkın bir şekilde yapma gibi şekillerde gözlemlenebilir. Fizyolojik bir problem yok ise; hipnoz en etkin çözümdür. Çünkü zaten motive olma problemi olan kişi, uzun süren seanslarca psikoterapiye devamda da güçlük çekecektir. Hipnoz seansında rahatlatma, kendini isteklerini yapabilir, başarabilir şekilde hayal ettirme gibi telkin ve tekniklerle mükemmel sonuçlar elde edilebilir.

YAŞAM ENERJİSİ

Yaşam enerjisi, sağlığı, mutluluğu ve dengeyi simgeler. Kimi zaman farkında bile olmadığımız sorunlar yüzünden güne başlamak dahi istemeyiz. Kimi zamansa gelecek endişesi, öfke, başarısızlıklar, hayal kırıklıkları gibi birçok durum yaşam enerjimizi düşürür ve enerjimiz düştükçe de bunlar daha da çok artar, yani bir kısır döngüde buluruz kendimizi. Döngünün bir an önce kırılması gereklidir. Hipnozla üzeri örtülü sorunlarla yüzleşerek, barışarak veya hayata bakış açısı ve algılarının olumluya yönlendirilmesiyle kısa bir sürede kişinin yaşam enerjisiyle dolması mümkündür.

KONSANRASYON

Dikkat dağınıklığı olarak ta tanımlanabilen konsantrasyon bozukluğu, iç ve dış uyaranlardan fazlasıyla etkilenme, dikkatini uzun süre tek bir konu üzerinde toplayamama olarak ortaya çıkar.  Beslenme ve uyku düzensizliği veya genetik gibi nedenlere bağlı olabilir. Depresyon belirtilerinden de olabilir. Teşhis iyi konulduktan sonra; şayet ilaçla müdahale zorunluluğu yok ise; hipnozla son derece rahat çözümlenebilir. Kişinin bilinçaltı düzeyde rahatlatılarak, iç ve dış uyaranların dikkati üzerindeki etkisi hafifletilir ve odaklanma süresi kolaylıkla uzatılabilir.

SINAV KAYGISI

Huzursuzluk, tedirginlik, endişe, çalışmaya isteksizlik, terleme, uyku bozuklukları, karın ağrıları, taşikardi, başarısızlık korkusu vb belirtilerle ortaya çıkan,  öğrenilmiş bilginin sınav sırasında etkin bir biçimde kullanılmasına engel olan ve başarının düşmesine yol açan yoğun kaygı olarak tanımlanır. Bireye vereceği zararlar yanında ebeveyn ve çevreyle ilişki bozukluğuna neden olacağından sadece sınav başarısızlığı değil, sosyal hayatın zedelenmesine doğru giden bir süreç oluşur. İvedilikle çözümlenmesi kişinin bir an önce hayatını yoluna koymasını destekleyecektir. Hipnoz çabuk yanıt alma açısından burada büyük önem taşır. Her seans konusunda olduğu gibi, bu durumda da altta yatan nedenler araştırılır. Başarısızlık öyküsü veya korkusu, ailede kendinden önceki çocuklarda veya yakınların çocuklarında yüksek başarı veya sürekli anlatılan  başarısızlık öyküleri, aşırı baskıcı veya aşırı anlayışlı aile, sınavdan elde edilecek durumun fazla büyütülmesi, sınava yüklenen anlamlar gibi birçok sebep bulunsa da, rahatlatma, regresyon, blokaj çözümü, özgüven takviyesi gibi yöntemlerle rahatlıkla çözülebilecek bir problemdir.

YAS

Bir yakınının, değer verdiği bir kişinin ölümü nedeniyle oluşan doğal bir tepkidir. Bu süreç, her bireyde farklılıklar gösterebileceği gibi, bilinen ortak özellikleri de vardır. Donukluk, ölümü inkar, ölümü sorgulama, kendini suçlama, hayata küsme, yaşamı anlamsız bulma, ölen kişiyi hatırlatan yerlere,  mezarına çok sık gidip ayrılamama veya bu yerlerden tamamen kaçınma, ağlama krizleri, hayata duyulan öfke, cinsel hayattan kopma veya fazla eğilme, çaresizlik  gibi ruhsal belirtiler gözlenirken, baş ağrısı, nefes darlığı, kalpte sıkışma, kabız, ishal gibi bedensel tepkiler de görülebilir. Bu doğal bir süreçtir, yaşanması gereklidir. Ancak uzun ve ağır tepkiler kişinin ve çevresinin hayatını olumsuz etkilemeye başladığında en rahat ve hızlı çözüm hipnoz ile bulunacaktır. Uzun zaman alan kimyasal ve psikoterapik yöntemler kişiyi bir kısır döngüye sokabilir. Güçlü bir blokaj çözümüyle kişi bir rahatlama ve alışma sürecine girecektir. Bu çözümleme, tepkinin baskılanması şeklinde olmadığı için, durumun gelecekte başka bir olayla bütünleştirerek daha güçlü bir şekilde zarar görmesini engelleyecektir.

TOPLUM ÖNÜNDE KONUŞMA

Yapılan bir araştırmaya göre; ölüm korkusunun toplumdaki oranı, toplum önünde konuşma korkusunun oranının 5 te 1 inden fazladır. Bu korku durumu, konusunda çok iyi olsa dahi, işinin gereği olsa bile toplum önünde konuşmayı baştan reddetme, mecburen kabul etse bile, öncesinde uykusuzluk, mide krampları ve bulantısı, baş ağrısı, taşikardi gibi şekillerde kendini gösterir. Bu durumun altında yatan genellikle, onaylanmama korkusu, kendine güvensizlik, yüksek mükemmeliyetçilik gibi nedenlerdir. İyi bir konuşma yapabilmek için elbette tecrübe gerekecektir ancak sürekli bu durumdan kaçınıldığı için kabuslar görülmesine, belki de çok büyük iş fırsatlarının kaçmasına neden olacaktır. Hipnozla rahatlatıp özgüven yükseltip en son canlandırma tekniği ile nasıl güzel bir konuşma yaptığını görmesi kişinin kabusu sandığı durumdan sıyrılıvermesine olanak tanıyacaktır.

TÜKENMİŞLİK SENDROMU

Bir hayal kurduğunuz zaman o hayale istediğiniz şekilde erişemiyorsanız, iç kaynaklarınızda bir tükenme durumu meydana geliyor.  Terleme, aşırı yorgunluk, kendini enerjisiz hissetme, uyku problemi, kalp atışlarındaki düzensizlik, solunum güçlüğü, kendini değersiz ve yetersiz görme, ümitsizlik ve umutsuzluk, sürekli değişen ruh hali, dikkat dağınıklığı, yapılan işten sıkılma gibi belirtiler görülebilir. Anksiyete, stres, gerçek dışı hedefler ve azalmış özsaygı, aşırı iş yükü ve dinlenme zamanlarının az olması, bu bozukluğa yatkınlık oluşturabilir. Hipnozla bireyin stresi hafifletildiğinde çoğu şikayet anında bile kaybolabilecektir. Kişi hayattan zevk almaya başladıkça da fiziksel olmayan semptomların tamamı çok kısa bir sürede ortadan kalkacaktır.

ZENGİNLİK, BOLLUK, BEREKET

Zenginlik göreceli bir kavram olup aslen kişinin kendini zengin hissetmesi hedeftir. Kişinin bu zenginlik ve bolluğu hakettiğine, özgüveninin, konsantrasyonunun yükseltilmesine, başarabileceğine olan inancı hipnoz farkındalığında yükseltildiğinde, evrendeki herşeyin aslında nasıl da kendine hizmet ettiğini idrak edecek ve yaşamının her anını bolluk ve berekete yönelik çalışmalar veya davranışlarla dolu olacaktır.

SPOR ve HAREKET

Spor sağlığımızın teminatıdır. Spora başlamaya karar verip uygulamaya geçemeyenlerde iradenin ve kararlılığın yükseltilmesi gereklidir. Bu tam da hipnozla yapılabilecek bir durumdur. Kişinin bilinçli düzeydeki isteği, hipnoz farkındalığında bilinçaltı düzeye yerleştirildiğinde birey kendini spor yaparken bulacaktır. Gün içinde hareketli olma isteğimiz de aynı şekilde uygun telkinlerle kolaylıkla bilinçaltına yerleştirilir.

ASTIM

Yapılan araştırmalara göre astımlı hastalarda depresyon ve anksiyete, sağlıklı bireylere göre daha sık rastlanmakta, bu rahatsızlıklar ise, astım ataklarını daha çok tetiklemektedir. Öncelikle bu döngü, depresyon ve anksiyete için hipnoz uygulanarak kolaylıkla kısa sürede ve kimyasalsız kırılacaktır. Ayrıca; hipnozla zihinsel ve bedensel gevşeme, imajinasyon teknikleri ile kişi daha rahat nefes alabilmekte ve ilaç kullanımın azaldığı hatta tamamen iyileşip ilaçsız yaşam mümkün olabildiği gözlemlenmiştir.