Tarihçe:

Geçmişte insanlar hipnoz ve benzeri yöntemleri bilmeden kullanmışlardır. Hipnozun ilk olarak kullanılmaya başlandığını gösteren belgelere Yunanlılarda rastlanmaktadır. M.Ö. 1400-1300 yıllarından kalma dua taşlarında telkin ile ilgili bilgilere rastlanmıştır.

Eskiden yunanlılar gerginliklerin giderilmesi için hipnozu kullanmışlardır. Eski Galya’lılar ise hipnoza sihirli uyku adını vermişler ve siğili olan kişileri tedavi etmek için kullanmışlardır. 1760 yılından sonra ise Avrupa’da Franz Anton Mesmer tarafından gösteri şeklinde halka tanıtılmaya başlanmıştır.

İngiliz Doktor James Braid 19. Yüzyılda bu konuyu ele almış ve ilk olarak hipnoz kelimesini kullanmıştır. Braid birçok ameliyatında hipnozu kullanmıştır. Braid’in bu çalışmalarının ardından Liebeault, sabit bakış metodun üzerine söz ile telkini de katmıştır.

Telkin ile hipnoz ayrımını da Pierre Janet yapmıştır. Janet ile aynı görüşü paylaşan Sigmund Freud, hipnozu psikanaliz açısından ele almıştır.

Freud hipnozu hastalıkların tedavisinde kullanılması gereken bir metot olarak benimsemiştir. 1955 yılında İngiliz Tıp Birliği, 1958 yılında da Amerikan Tıp Birliği hipnozun, tıpta kullanılabilecek bir yöntem olduğunu kabul etmiştir.

Tıptaki Yeri:

Hipnoz alternatif tıp çalışmaları arasında yerini almıştır. Zayıflamak isteyenler, fobileri olanlar, öğrenme eksikliği olanlar, sigarayı bırakmak isteyenler, cinsel problemleri olanlar, özgüven eksikliği olanlar, altınııslatanlar, astımlılar, doğum ağrılarının giderilmesini isteyenler, uykusuzluk, sinirlilik gibi sorunları olan kişiler, duygusal sorunları bulunanlar gibi birçok hastanın sorunlarının çözülmesini sağlayan hipnoz yöntemleri uygulanmaktadır.

Bilinçli bir zihin hipnozun etkisi altına girdiğinde, düşüncelerin artan etkileri direkt olarak bilinçaltına ulaşır ve harekete geçer. Çünkü geçmişte yaşanan olaylar ya da deneyimler yani tüm anılar bilinçaltında gizlidir. Bilinçaltı aslında gerçeğin farkındadır.

Fakat mantık yürütememesi nedeni ile gerçek ile gerçek olmayanıayırt edemez. İçgüdüsel olarak gerçeğe doğru yönelir. Örneğin bir sel felaketi yaşadınız. Bu olay esnasında korku, heyecan ve duygular çok yoğundur.

Tekrar aynı felaketi yaşayacakmışsınız gibi aynı korku ve heyecan bilinçaltına yerleşir.

Bu durum uykusuzluk ve korku durumlarını ortaya çıkarır. Kalp ritminde bozukluklara neden olabilir. Bu örnekten de anlaşıldığı gibi sadece zihinsel olarak duygularınız değil fiziksel olarak bedeniniz de etkilenir. Bu değişimler bilinçli olarak ortaya çıkmaz.

Genellikle beklenmedik bir zamanda ve bir anda belirir. İşte bu durumda yapılan hipnoz ile telkin yoluna gidilir ve kişinin rahatlaması sağlanır.

SORU – CEVAP

HİPNOZ TEHLİKELİ Mİ?

Hayır. Hipnoz günde bir çok kez bilinçsizce yaşadıgımız bir durumdur. Mesela uyanirken ve uyurken (burdan hipnozun tehlike arzetmediğini anlayabilirsiniz).

HİPNOZDAYKEN MAHREM SIRLARIMI SÖYLÜYORMUYUM?

Hayır. Şahsınızla ilgili mahrem veya özel sırlarınızı, daha önce hipnoz için gerekli olduğunu anlaşıp onaylamadığınız taktirde, açıklamıyorsunuz. Örnek: Hipnozcu banka şifrenizi bilmek istiyor. Elbette buna cevap vermeyi red edeceksiniz çünkü hipnozdayken de kendi kontrolünüz tamamen sizin elinizde.

HİPNOZ ESNASINDA İSTEMEDİĞİM ŞEYLER YAPİYORMUYUM?

Kesinlikle hayır. Hipnoz esnasında uyanıkken de izin verecekleriniz olacaktir. Daha farklı şeyler olmayacaktır. Kontrolünüz sizde olacak, değerlerinize ters durumlara müsade etmeyeceksiniz. Örnek: Vegan birine hipnozda et yedirmem mümkün değil.

HİPNOZDAN TEKRAR UYANAMAZSAM NE OLACAK?

Bu mümkün değil, çünkü hipnoz tabii bir hal ve siz her gün uykudan da uyanıyorsunuz sonuçta.

HİPNOZ ESNASINDA UYUYORMUYUM? HİPNOZDAYKEN ETRAFIMDA Kİ SESLERİ DUYUYORMUYUM?

Hipnozdayken uyumuyorsunuz fakat değişik bir farkındalık durumundasınız. Bu halde bütün dikkatiniz kendinize yönelik oluyor. Duyularınızın orani 300% artıyor.

HİPNOZA GİRMEK İSTEMEZSEM NE OLACAK?

Hipnoza girebilmek için buna açık olmanız gerekiyor. Rızanız olmadığı taktirde hipnoz gerçekleşmez. Hipnoz etkisini gösteremez.

HİPNOZDA OLMAK NASİL BİR HİS?

Hipnoz tamamen fiziksel rahatlama oluşturan bir durum. Insan kendini sakin,huzurlu ve tamamen rahat hissediyor. Hipnoz esnasında etrafınızdaki herşey ikinci planda kalıyor. Dikkatinizi sadece kendinize verdiğiniz istenilen bir durumdur hipnoz.

HİPNOZ SEYANSINDA VEYA HİPNOZ GÖSTERİSİNDE OLANLARI UNUTACAKMIYIM?

Hipnozcu hipnoz terapisi için önemli bulması haricinde hiç bir şey unutmuyorsunuz. Örnek: Bir ameliyat için hipnoz edilen hasta bütün detayları hatırlaması gerekmiyor. Mesela kaç dikiş atıldığını. Şov hipnozunda kısa süreliğine bazı şeyler unutulur, bu da ancak hipnozcu proğrama dahil ederse.

KİM HİPNOZ EDİLİR, KİM EDİLMEZ?

Bebekler, zihinsel engelliler, şizofren hastaları, epilepsi hastaları, alkol/uyuşturucu bağımlıları ve şiddetli intihar tehlikesi taşıyan insanlar haricinde, hipnoza açık olan ve izin veren herkes hipnoz edilir.

BEN KENDİM HİPNOZA YATKIN OLUP OLMADIĞIMI BİLMİYORUM?

Eğer değişime açık, hazır ve meraklıysanız, hipnoza yatkınsınız.

HİPNOZ OLDUĞUMDA İRADESİZMİYİM VEYA İRADESİZ OLURMUYUM?

Hayır, değilsiniz ve olmuyorsunuz. Çünkü hipnoz esnasında dikkatiniz odaklanıyor ve konsantrasyonunuz daha güçlü oluyor. Tam aksine hipnoz sayesinde iradeniz azalmıyor, güçleniyor. Çünkü siz mesela sıgarayı bırakma iradenizle bize geliyorsunuz.

HİPNOZDA FİZİKSEL DEĞİŞİM GERÇEKLEŞİYOR MU?

Evet, mesela sıgara bırakma hipnozunda anında alyuvarlar oluşuyor ve kilo verme hipnozunda iştah azalıyor. Hayati değerleriniz hipnoz esnasında düzene giriyor.

Hipnoz öncesi ve sonrası kan alındığında değerlerde değişim görünüyor.

Ve bütün bunlar sadece 20 dakikalık hipnoz sürecinde oluyor. Doktorlar dahi sonuçlara şaşırıyorlar.

EN SIK HANGİ DURUMLARDA HİPNOZ BAŞARILI ŞEKİLDE UYGULANIYOR?

En sık korku, fobilerde, sıgara bırakma ve kilo vermede. Tabii ki daha bir çok başkaalanlar da mevcut.

HİPNOZDAYKEN KÖTÜ AMAÇ İÇİN KULLANILMAM MÜMKÜN MÜ?

Hayır, çünkü istemediğiniz ve değerlerinize aykırı şeyler yapmıyorsunuz. Örnek: ATM ye gidip hesabınızdaki tüm parayı çekip hipnozcuya veriyorsunuz ve aynı zamanda daha fazla veremediğiniz için üzülüyorsunuz – böyle birşeyin olması mümkün değil.

HİPNOZ NE ZAMAN GERÇEKLEŞEMEZ?

Hipnoz olacak kişi izin vermez ise. Hipnozcunun talimatlarını yerine getirmez ise.

HİPNOZ İLE NELER “İYİLEŞTİRİLEMEZ”?

Kemik kırıkları, fiziksel engellilik, doğuştan olan hastalıklar.

HİPNOZA İNANMAYA MECBURMUYUM?

Hayır, inanmaya mecbur değilsiniz, hipnoza açık olmanız ve izin vermeniz yeterli.

HİPNOZ HANGİ SEBEPLERDEN DOLAYI ENGELLENEBİLİR?

Stres, zamansızlık, uyarıcı içecek/ilaç, kronik şüphecilik, aşırı kontrol ihtiyacı ve belirgin güvensizlik. Hatta müşteri hipnozcuya sempati kuramazsa, dolayısıyla yeterli güven oluşmadığında.

HİPNOZ SEYANSINDA EN ÖNEMLİ FAKTÖR NEDİR?

Güven, hipnoza katılmak ve izin vermek.

DEĞİŞİMLERİ FARKETMEMİZ NE KADAR ZAMAN SÜRER?

Değişimleri çoğu zaman ya aynı günde veya bir gün sonra fark edersiniz. Normalde bilinçaltı olumlu değişimleri memnuniyetle karşılayıp izin veriyor. Sıgara bırakmada güzel olmayan, acı tad ve az istek olabilir. Kilo vermede ise başarıyı görebilmek 3 ay kadar sürebilir.

BİR HİPNOZCUYA GİDERKEN NELERE DİKKAT ETMEM GEREKİR?

Muhakkak daha önce ya internetten yada kişisel tecrübelerden bilgi edinin. Sosyal medyada araştırın, hangi referansları var veya sempati duyuyormusunuz, karar verirken bu çok önemlidir. Hipnozcu daima öngörüşmeden sonra karar vermeniz için size zaman da tanıması gerekir. Sözleşme yapılması ısrar edilmemeli.

DİNİN, EZOTERİZMİN VEYA KARA BÜYÜSÜNÜ HİPNOZ İLE ALAKASİ VAR Mİ?

Çok net: Hayır! Bu ama hipnoz ve NLP’nin yöntemleri dinler, tarikatlar, aşırı gruplar ve sahtekarlar tarafından suistimal edilip ve/veya uygulanmıyor anlamına gelmiyor. Hipnoz günde defalarca bulunduğumuz çok doğal bir durum. Yani sanıldığı gibi olağanüstü bir şey değil.

PEKİ, YA SCİENTOLOGY TARİKATI, YEHOVANIN ŞAHİTLERİ VS?

Tarikatların veya dinlerin de hipnoz ile alakaları yoktur.

SEYANSIN BAŞARILI OLMASINI BENDE ETKİLEYEBİLİRMİYİM?

Evet, ne kadar dahil olup değişimlere izin verirseniz, sonuç da o kadar başarılı olur.

ŞOV HİPNOZU HİPNOZUN CİDDİYETİNE ZARAR VERİRMİ?

Hayır, eğer hipnozcu onur,ahlak vs. ile oynamazsa. Şov hipnozu ile hem gerekiyorsa korku alınır hemde hipnozun gücünü gösterebilirsiniz. Iyi bir Şov ile çok sempati kazanmanız mümkün.

HİPNOZUN İÇERİĞİ NELERDİR VE AKIŞI NASIL?

Ücretsiz öngörüşme > Hipnoz seyansı > Ücretsiz seyans sonrası görüsme

KİMLER HİPNOZCU OLABİLİR?

18 yaşını doldurmuş, iyi itibari olan ve psikolojik rahatsızlığı olmayan herkes.

HİPNOZ TERAPİSİNİ ÖĞRENMEK MÜMKÜN MÜ? MÜMKÜNSE NEREDE VE NASIL?

Evet, hipnoz öğrenmek mümkün. Hipnoz-terapistliği için ayrıca doğal tedavi uzmanlık veya tıbbi eğitim gerekli. Hipnoz eğitimini de örneğin bize ait olan HPN Akademide alabilirsiniz.

HİPNOZ EĞİTİMİ ALINMASI MECBURİ Mİ?

Evet, eğitim ne kadar iyi olursa, o kadar etkili yardımcı olunur.